۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۲:۵۹

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰:۲۱ زمان مطالعه : ۱۲ دقیقه

در روزهای پایانی سال 1441 قمری و در آستانه محرم‌الحرام، ماه عزاداری و سوگواری شهادت مظلومانه اباعبدالله الحسین علیه‌السلام، این رشته زنده الهی قرار داریم و جامعه خسته دل از ابتلائات و سرخوردگی‌ها، در انتظار بهره‌مندی از برکات و فضائل این ایام الله است.

به گزارش ردا،سفینه‌النجاتی که از روز ازل چشم امید همگان بود و تا ابد سکان دار هدایت جامعه دینی و امت اسلام است و با گرامیداشت آن از سوی مومنان، چشمه حیات محرم با شدت و خروشی گسترده تر که جهانیان را سیراب می‌کند، در جامعه جاری می‌گردد. در این ماه است که هر ساله بر عزت اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله) و ذلت منافقان و دشمنان اسلام افزوده می‌شود و بزرگ‌ترین فتنه‌ها خاموش می‌گردد.

امسال در برگزاری مراسم سوگواری دهه محرم، گویا شرایط متفاوتی بر جامعه حاکم است و آن وجود ویروسی متقلب و خطیر به نام کووید۱۹ و بیماری کرونا است. در این شرایط لازم است برای جلوگیری از بدتر شدن اوضاع، آیین‌های عزاداری اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و یاران ایشان با رعایت اصول بهداشتی همراه باشد. البته اصولی که از سوی یک ذهن آرام و دور از استرس تدوین گردد و توسط سوگواران رعایت شود که در این شرایط به توصیه کارشناسان و همچنین تایید رهبرمعظم انقلاب، ستاد ملی کرونا عهده دار این مسئولیت است. امید می‌رود تمامی هیئت‌های مذهبی نیز به این دستورالعمل‌ها اهتمام داشته باشند تا ضمن بهره‌مندی از فضائل این ماه، از انتشار بیشتر این ویروس جلوگیری نمایند.

در این میان اما حرکتی خاص از سوی هیئت‌های یزدی صفحه‌ای جدید و عجیب را در برابر مردم گشود و آن تعطیلی مطلق عزاداری دهه اول محرم است! خبری که بسیاری از مومنان و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت تا چند روز منتظر تکذیب آن بودند، ولی نه تنها تکذیب نشد، بلکه در اقدامی هماهنگ شده از سوی طیفی خاص مورد تمجید کامل قرار گرفته و البته این اقدام هیئت‌های یزدی ظاهراً با شعار «شعور حسینی به جای شور حسینی» انجام شده است.

روزنامه آفتاب یزد با انتشار مطلبی با عنوان «هیئت‌های یزدی: تبلور شعور حسینی» در بخشی از آن آورده است: «...قرار است که مراسم عزاداری امام حسین (ع) همان‌طور که اعلام شده است با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شود. اما با این وجود هیئت‌های یزدی که مراسم‌های عزاداری‌شان در ایام محرم زبانزد خاص و عام است، برای حفظ جان مردم در برابر کرونا دست به اقدامی قابل تحسین زده‌اند. ماجرا از این قرار است که تعدادی از هیئت‌های یزدی با انتشار اطلاعیه‌هایی جداگانه اعلام کردند که امسال عزاداری به شکل سنتی نخواهند داشت و با توزیع بسته‌های معیشتی شعور حسینی را پاس می‌دارند...» و در ادامه با انتشار نظر یکی از مخاطبان! نوشته است «این یعنی فهمیدن فلسفه عزاداری!؟»

پیرامون این واکنش هیئت‌های یزدی تکرار چند نکته را بر خود لازم می‌دانیم:

۱. هیئت‌های یزدی (بنویسید هیئت ها، بخوانید کارگردانان) در نگاه همه مخاطبان، به هیئت‌هایی منظم، با حضور مردمی که مانند رژه نظامیان به صورت خط کشی شده و اتو کشیده شده، سینه زنی یا زنجیر زنی می‌کنند، شناخته شده است؛ مراسمی که عزاداران آن (بنویسید عزادار، بخوانید شبه بازیگران) برنامه‌ای که به اذعان خود هیئت‌های یزدی بیشتر بر شور حسینی تاکید دارند، برگزار می کنند. حال، سوالی که مطرح است، این که تا کنون کسی را دیده‌اید برای از دست دادن عزیز و جگرگوشه اش این‌چنین بر اصول و خط‌کشی‌های منظم اهتمام داشته باشد و نگذارد در این مسیر اشتباهی از سوی کسی سر بزند؟ و اینکه اعمال نظم سازمانی از کجای فرهنگ عزاداری با شور حسینی اتخاذ شده است که هم‌اکنون این هیئات آن را می‌خواهند به سرحد شعور حسینی توسعه دهند؟!

۲. صدا وسیما با توجه به این نظم مثال زدنی عزاداری یزدی‌ها، تا چندی پیش صرفاً به پخش این مراسمات از شبکه‌های مختلف اهتمام داشت، ولی با توجه به این که این نظم و نظام تمامی خطوطش را حفظ کرده، آنتن زنده خود را در اختیار آنها قرار می‌دهد و گاهی با همین شرایط به سراغ کوچک‌ترین شهرهای آنها می‌رود که بسیاری حتی نام آن را هم نشنیده‌اند. ماجرا نیز از این قرار است که عزاداران در جایی جمع می‌شوند و گویی منتظر رفتن روی آنتن هستند و با قرار گرفتن در آستانه کنداکتور صدا و سیما، آیین خود را شروع می‌کنند! حال پرسشی که ذهن را به خود مشغول داشته این است که این نظم مثال زدنی غیر از شعور حسینی بود که امسال می‌بایست بجای الگو شدن این عزاداران در اجرای نوع پرتکل‌های نظام سلامت و اجرای فاصله گذاری اجتماعی یک مواجهه سازمانی غیر منطقی از خود نشان بدهند. باید از خود پرسید هیئت‌هایی که در گذشته برای برپایی انقلاب اسلامی، برای اعزام به جبهه‌ها، برای حضور در صحنه‌های مورد نیاز نظام، بصیرت افزایی جریان ساز بودند حال چه شده با این انفعال گسترده ظاهر می شوند و این تحریف سازمانی از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

۳. ضمن اعلام برائت از هر گونه حرکت تعصبی در جامعه و تاکید بر حاکمیت عقل و خرد ایمانی بر مناسبات؛ یادی کنیم از افرادی که برای برپایی عزاداری امام حسین علیه‌السلام در طی تاریخ حکومت‌های طاغوتی و رضاخانی، جان و مالشان را فدا کردند؛ نه از روی تعصب، بلکه از روی علم و آگاهی کامل و بصیرت مثال زدنی. بصیرتی که امروز بیشتر در سینه‌های افراد نهفته است تا این که در دست برخی مداحان و هیئت‌های معلوم‌الحال (بازیگران و کارگردانان سوگواری) باشد.

۴. هیئت‌های یزدی تعطیلی عزاداری‌ها در واقع با این بیانیه‌های سازماندهی شده نه تنها رعایت بهداشت و عمل کردن به پروتکل‌ها و دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا را نشانه‌ای از شعور حسینی نمی‌دانند بلکه شعار «شعور حسینی به جای شور حسینی» را سر می‌دهند تا که اعتراف(و بهتر بخوانیم تاکید) کنند که تا کنون صرفاً در مسیر شور حسینی (آن‌هم با تعریف مادی خودشان) گام برداشته و حالا با شعار انحرافی بزرگ، تعطیلی مراسم را نشانه گرایش به «شعور حسینی» می‌دانند!

یک نتیجه از این فصل از تاریخ:

تعطیلی یک‌باره هیئت‌ها در چنین شرایطی می‌تواند بیانگر این باشد که این هیئت ها (البته در سال‌های اخیر) آمده بودند تا برای چنین روزهایی دست به جریان سازی بزنند. ریشه تشکیل چنین هیئت‌هایی با این انفعال گسترده از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

۵. در آخر بیان این نکته ضروری است که شعار «شعور حسینی به جای شور حسینی» از سوی هیئت‌های یزدی در نظر برخی از افراد با نگاهی متفاوت، انتخاب این شعار از سوی آنها، انتخابی درست است. در شرایطی که ترویج شعور حسینی کاری بنیادی و چه‌بسا زمان‌بر است، راه اضطراری و فوری برای رسیدن این جور هیئت‌ها به شعور حسینی، تعطیلی هیئت‌هایشان است.

منبع: پایگاه شناختی مبسوط


mabsut252

علیرضا حسینی

روزنامه نگار

نظرات خوانندگان